Reşat Altın

  Reşat Altın, Osmanlı Sultanı Beşinci Mehmet Reşat adına basılmış olan altındır. Reşat Altın, Cumhuriyet Altını ile aynı değerdedir fakat piyasada az sayıda olduğundan Cumhuriyet Altınından daha pahalıya satılabilir. Reşat Altın 7,2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.

  Piyasada Reşat Altının orijinalini bulmak zor olduğu gibi sahteleri de mevcuttur. Orijinal Reşat Altın alabilmek için sertifikalı ürünlere yönelmek daha iyidir.

  Reşat Altınının Özellikleri

  Reşat Altını Sultan V. Mehmed Reşad dönemi altınıdır.
  Basım tarihi 1327 ve Milâdi 1909 dır. Sultan V.Mehmed Reşad 10 yıl tahtda kaldığından 10 yıl ( 1909-1918 ) adına altın bastırmıştır.

  Altının ön yüzünde resimde görüldüğü gibi kenarında defne yaprağından çelenk ve alt birleşme yerinde iki tane çapraz meş’ale bulunmaktadır.

  Altının orta kısmında Osmanlı Tuğrası ve Sutan V. Mehmet Reşad’ın Arapça harflerle imzası bulunmaktadır. Ayrıca, tuğranın alt kısmında kaçıncı yıldönümünde( cûlusu) basıldığını ve lira altın olduğunu gösteren arapça sayılar bulunuyor.

  Arka yüzünde de yine Arap harflerle Osmanlıca İstanbul Darphanesi’nde basıldığını belirten yazı bulunuyor. Kulpsuz olarak tedavüle çıkmış olup daha sonra kullanım amacına göre kulp takılır. Kulp sarı madenden yapılır. Özel isteğe göre altın kulp da takılabilir.

  Reşat Beşli
  Cinsi : Reşad 5’li
  Ağırlığı : 36.00 gram
  Ayarı : 22 Ayar
  Çapı : 45 mm

  Reşat İkibuçuk
  Cinsi : Reşad 2,5’lu
  Ağırlığı : 18.00 gram
  Ayarı : 22 ayar
  Çapı : 35 mm