Turizm Payı ve Konaklama Vergisi

  Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan ‘turizm’ sektörü, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren “Turizm Payı” ve “Konaklama Vergisi” gibi yeni vergi uygulamalarıyla tanıştı.

  1. 05.12.2019 tarih ve 30971 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7194 sayılı “Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile getirilen “Konaklama Vergisi
  2. 11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ile getirilen “Turizm Payı

  Konaklama vergisi yeni getirilen bir vergimi ? yoksa bu kanun ile oranı mı değiştirildi ?

  Evet bu vergi ülkemize ilk kez yasal olarak getirilmiştir. Ancak Dünya üzerinde epeydir uygulanan vergidir. Konaklama vergisi başka adlar ile ilk önce 2004 yılında kamuoyuna getirilmiştir. Hatırlanacağı gibi 2004 ve 2005 yılında yeni belediye kanunları hayata geçmiştir.

  2008 yılında ise konaklama vergisi tekrar gündeme gelmiş ve “belediye ve il özel idareleri gelirleri” tasarısı içinde TBMM gündemine tasarı olarak getirilmiştir. Ancak turizm acenteleri ve otel işletmecilerinin baskısıyla kanun tasarısı, teklif haline dönüştürülemeden alt komisyonda ret edilmiştir.

  Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Turizm Payı ve Konaklama Vergisine Akademisyen bakışı yazımızda bulabilirsiniz.