Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ

  Şişecam, Türkiye’nin cam ihtiyacını karşılamak amacıyla İstanbul’un Paşabahçe semtinde 4 Temmuz 1935’te faaliyete geçen cam fabrikasıdır.

  Fabrikanın bu semtte kurulmasıyla birlikte Paşabahçe semti cam üretimi ile anılır olmuştur.

  Ülkemizin temel cam ürünleri gereksinimini karşılamak üzere kurulan Şişecam Topluluğu, günümüzde Türkiye’nin en güçlü sanayi kuruluşlarından biri olmanın ötesinde, 150 ülkeye ihracatı ve 13 ülkedeki faaliyetleriyle gerçek anlamda küresel bir oyuncudur.​

  Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar ana işkollarında üretimini yurt içinde 16, yurt dışında 27 olmak üzere toplam 43 üretim tesisinde 22 bin çalışanıyla sürdüren Şişecam Topluluğu’nun satışlarının % 60’ını uluslararası satışlar oluşturm​aktadır. ​

  Camın tüm alanlarında ve soda-krom bileşiklerini kapsayan kimyasallar üretiminde Türkiye’de lider konumda bulunan Şişecam, ihtisaslaşma derecesi ve rekabet gücü yüksek faaliyetleriyle dünyanın sayılı üreticileri arasında yer almaktadır.

  ​İlk kez 1960’lı yıllarda “pazarımız dünyadır” ilkesi

  Dünya pazarlarına açılan, 1970’lerden itibaren ise faaliyetlerini çeşitlendirerek hızlı bir büyüme sürecine giren Şişecam Topluluğu, 2000’li yıllarda yeni pazarlara yönelerek ürünlerini Latin Amerika’dan Okyanusya’ya, Kuzey Avrupa’dan Güney Afrika’ya, dünyanın her köşesine ulaştırmaya başlamıştır.

  Uluslararası bilinirliğini ve pazar payını istikrarlı bir şekilde artıran Topluluk, satış tarafında elde ettiği pazar çeşitliliğini üretim tarafında da elde edebilmek için yurtdışında çok sayıda tesis yatırımına girişmiştir.

  Şişecam, bu çerçevede Asya, Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa’da yatırım fırsatlarını değerlendirerek, üretim alanını genişletme önceliğini bugün de sürdürmektedir.

  Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda, Türkiye İş Bankası tarafından kurulduğu 1935 yılından bu yana sektöründe değer yaratma stratejisiyle hareket eden Şişecam, sektöründe en ileri teknoloji ve yenilikleri kullanmakta, ArTeGe (Araştırma ve Teknolojik Geliştirme) yatırımlarıyla ürün ve üretim süreçlerini sürekli geliştirmekte ve katma değerli ürünlerle sektörüne yön vermektedir.

  Köklü deneyimini iddialı vizyonuyla birleştiren Şişecam, sürdürülebilir büyüme stratejilerini benimsemiş bir Topluluk olarak, bireye ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla tüm paydaşlarına değer katmayı, yaşamı kolaylaştıran ürün ve hizmetlerle geleceğe yön vermeyi ve yarattığı zenginliği paylaşmayı ana hedefler olarak benimsemiştir.

  Küresel pazarda marka bilinirliği ve pazar payı istikrarlı bir şekilde artan Şişecam Topluluğu, faaliyet alanlarında dünyanın ilk üçü içinde yer almayı hedeflemektedir.​

  ​Topluluğun ana şirketi Şişecam’ın yanı sıra Trakya Cam, Anadolu Cam, Denizli Cam ve Soda Sanayii şirketlerinin hisse senetleri de Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.