Yapı Kredi

    Türkiye finans sektörünün iki güçlü ve köklü kurumu olan Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Koçbank A.Ş.’nin güçlerini, tecrübelerini ve kaynaklarını bir araya getirerek daha iyisini sunmak için yarattığı birliktelikle yeni oluşumunu 2006 yılında tamamlayan Yapı Kredi, bugün her iki kurumun tarihini ve ortak değerlerini içeren bir finans devi haline gelmiştir.

    1944 yılında, Türkiye’nin perakende bankacılık odaklı ilk ulusal özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi, 31 Aralık 2018 tarihi itibarıyla toplam 373,4 milyar TL konsolide aktif hacmi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü özel bankasıdır.

    Banka, ‘‘Hizmette Sınır Yoktur’’ anlayışı, müşteri odaklılığı, yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımı, işine bağlı çalışanları ve finans sektörünün gelişimine olan katkısı ile Türkiye’nin en değerli 10 markasından biridir.

    Yapı Kredi bankalar arasında, toplam nakdi ve gayri nakdi kredilerde 9,8% pazar payı ile 4. sırada olup, toplam nakdi kredilerde %9,2 pazar payına, toplam mevduatta ise özel bankalar arasında %16,1 pazar payına sahiptir.